Värikollaaseissa oli taas tosi kivat haastevärit. Lisää kollaaseja täällä.
***
The Color Collage Challenge had very nice colors for this week. More collage here.
Haastevärejä meiltä löytyykin aika paljon, keräsin tuohon tarjottimelle niistä vain pienen sortimentin. ~ We have a lots of those colors at home, here is just a little assortment.
Mun lapset. Sattu vanhan valokuvan värit sopimaan niin hyvin haasteväreihin. ~ My kids. The colors of the old photo fit so good with the colors of the challenge.
Minusta värit olivat vaikeat, en nähnyt sinistä niin turkoosina, vaan väärässä- pyykissä- pestyn- näköiseksi. Sinä osasit ne hienosti muokata oikeaan uskoon, ja BOOM kuvia tuli monta! Asetelma kuvasi ovat viehättäviä, pihatuolilla herkullinen valo.
ReplyDeleteMulla on just tota sinistä, joka on mun mielestäni kyllä oikeastaan turkoosi, aika paljon täällä kotonakin, mutta sitä löytyy myös täältä Losista joka puolelta. Joten ei ollut vaikea kyhätä kollaasia. ;)
DeleteOi, menen ihan pyörryksiin väri-ilottelustasi. Taitavuuttasi ihailee täällä Kiiris. Hehkuvat kuvat ja hienosti sommiteltu! Ei ole helpot värit, mutta jotenkin taas sinä saat värien parhaat puolet esiin.
ReplyDeleteItkis kiittää Kiiriksen kivasta kommentista. Mulle noi oli just mieluisat ja siksi ehkä helpotkin värit. ;)
DeleteVoi ei, bloggerin kirjaantuminen on jotenkin muuttunut, en tahdo saada vaihdettua oikeaan profiiliin. Toivottavasti se nyt onnistui.
DeleteKerrassaan hienoja löytöjä. Jännä tuo värisävyero, josta mainitsit kommentissasi. Siinä mallivärissä on kyllä hienoista väriaaltoilua, joten saattaisi johtua ehkä siitä.
ReplyDeleteHassuinta, että en edes "tunnistanut" väriä alussa siniseksi - toki viileäsävyiseksi, mutta enempi vihreään taipuvaksi. Nimet paljasti kuitenkin, että sininen näyttää siinä olevan se voimakkain osuus.
Juu, niissä värimalleissa oli tosiaan aaltoilua, ajattelinkin ekaks, että otan eri kohdista "näytteet" ja teen useamman värilappusen, niitä kun on niin kiva tehdä, mutta tein vain tummimmista kohdista.
DeleteMusta toi väri on oikeastaan turkoosi, ei sininen eikä vihreä, mutta enemmän sininen kuin vihreä, nimissäkin tosiaan tulee se sininen. ;)
I love this week's colours! cardinal is a perfect contrast with ghost and blue lagoon!
ReplyDeleteI love them too, the perfect, very classical color combination. ;)
DeleteOlen nähnyt kuviasi aiemminkin - sinulla ihanan pehmeä tapatehdä näitä töitä. MIelikuvistusta sekä sommittelutaitoa. Värit natsaa loistavasti.
ReplyDeleteKiitos Ritva, tämä on just sitä hommaa, jota olen niin paljon tehnyt, siihen on tullut tuntumaa jo useammalta vuosikymmeneltä. Tällä kertaa oli mulle tosi mieluisa väriyhdistelmä. ;)
DeleteSinivihreänä näin sinisen värin, "laimennettuna" meren turkoosina. Vaikea on väri, mutta Sinä ammatillisella värislmälläsi kaivoit nappiinsa värit esiin.
ReplyDeleteMinulle kollaasisi henkii kiinalaisuutta, värien voimaa.
No juu, turkoosina minäkin tuota väriä pidän. Ja tota väriä tosiaan näkyy paljon kiinalaisissa jutuissa, mullakin on tuossa kollaasissa yksi kuva Chinatownista ja siinä oli kaikki värit. Samaa väriyhdistelmää näkee myös meksikolaisissa jutuissa. Molempia löytyy tästä kaupungista tosi paljon. ;)
DeleteI love your artworld! :)
ReplyDeleteThank you Sim. :))
DeleteMahtavan kauniit kollaasit.
ReplyDeleteKiitos Flora. :))
DeleteIhanan eksoottisia kollaaseja, ainakin näin peri hämäläisestä näkövinkkelistä!
ReplyDeleteKiitos Tillariina, aika hämäläinen munkin näkövinkkelini kyllä on, siinä maailmankolkassa olen viettänyt suurimman osan elämästäni. ;)
DeleteSinulta löytyy joka kuvaan niin monipuolisesti värejä. Jälleen nappijuttu.
ReplyDeleteKiitos, mulla on liian paljon kaikkea pientä romua ja rompetta. Onneksi ne on sentään hyvää kuvausrekvisiittaa. ;)
DeleteIhanan erilainen kollaasi :)
ReplyDeleteKiitos Anu. :))
DeleteVärit ovat näköjään oikein sinun värejäsi. Upeita kollaaseja, erityisesti ihastuin karahvikollaasiin ja myös toiseen asetelmaan.
ReplyDeleteMikähän mahtaa olla, etten saa cromilla kommentoitua sinulle? Nyt tulin IE:llä ja onnistui. Mitä selainta itse käytät?
Kiitos Uunart. Mä käytän itse sekä Firefoxia että Safaria. Mulla on itselle usein vaikeuksia kommentoida vuodatukseen, mutta bloggerille onnistuu aina.
DeleteVuodatukseen onkin vaikea päästä, meni millä selaimella tahansa. Tulenkin sitten ensi kerralla Firefoxilla, kyllä minulla sekin on, mutta jotenkin olen nyt tykännyt chromista.
DeleteVoi jestas, kun kaikki ovat niin todella taidolla tehtyjä ja niin ihanat ja justiinsa oikeat väritkin vielä!
ReplyDeleteKiitos Harakka, ihana kommentti. :))
DeleteHerkullisia värejä ja muotoja. Ilo silmälle tämä sun blogi.
ReplyDeleteKiitos Mariar. :))
DeleteOi vau!!! Noi teipit on aivan ihana lisäys!!
ReplyDeleteKiitos Pieni Lintu ja mä en nyt tällä hetkellä osaa tehdä yhtikäs mitään ilman teippejä. ;)
DeleteKunnon punaisen ja turkoosin yhdistelmä on ihana! Kauniit kollaasit :)
ReplyDeleteTodellakin oikea klassikko väripari. :))
DeleteOi mitkä söpöläiset kuvassa!
ReplyDelete